Слід зазначити, що всі перераховані нижче труднощі не надумані, а об’єктивно проблематичні. Це підтвердить будь-який досвідчений поліграфолог, який спеціалізується на даному виді експертизи.
1. Велика кількість підозрюваних (від десятків до сотень);
2. Місцезнаходження підозрюваних у різних місцях (районах, містах, країнах);
3. Брак часу на проведення повноцінного дослідження (до 1 години);
4. Обмежений час на проведення розслідування;
5. Відволікання працівників від виконання посадових обов’язків на тривалий час;
6. Відсутність фахівця в регіоні, де буде проводитися дослідження;
7. Межові стани, що не дозволяють якісно користуватися поліграфом (стрес, втома);
8. Вмілі заходи протидії (психологічні, фізичні тощо);
9. Виявлення підозрюваних під впливом фармакологічних препаратів;
10. Відмова підозрюваних від проходження тестів на детекторі брехні;
11. Небажання розголошення підозрюваним обставин злочину;
12. Відмова підозрюваних співпрацювати зі слідством;
13. Конфлікт інтересів між клієнтами та родичами, друзями, колегами;
14. Конфлікт інтересів між поліграфологами та підозрюваними;
15. Державна та/або корпоративна заборона на використання поліграфа;
16. Труднощі при проведенні обстежень на мовах, якими не володіє поліграфолог;
17. Недоліки методів використання фотографій під час обстежень на детекторі брехні.
Крім загальних, існують також такі економічні обмеження щодо використання поліграфа в розслідуванні злочинів:
1. Недоцільність у зв’язку з невеликою кількістю пошкоджень;
2. Небажання розслідувати всіх підозрюваних через високу вартість послуг поліграфолога;
3. Відмова від проведення досліджень у зв’язку з великими сумами супутніх витрат для клієнтів.
Логічно, що для вирішення всіх цих недоліків потрібен «надійний помічник» – новий дослідницький інструмент або технологія, яка була б масовою і об’єктивною, простою і економічною, універсальною і мобільною. І така технологія вже існує – це система «СтимулТест», яка за останні 7 років більше 2000 разів використовувалася в розслідуваннях. В результаті такої тривалої і масової апробації на сьогоднішній день створена спеціалізована методика, яка дозволяє максимально підвищити практичну ефективність використання StimulTest як разом з поліграфом, так і без нього при розслідуванні як адміністративних, так і кримінальних правопорушень.
Пропонуємо Вам ознайомитися з декількома ситуаціями, в яких спільне використання системи StimulTest і поліграфа показало свою високу ефективність.
1 фахівець – 54 підозрюваних – 7 днів – 1 злочин – 1 кримінальний злочин
Власник компанії попросив з’ясувати, хто з його 54 співробітників вкрав гроші з офісу одного з керівників компанії. Протягом 3-х днів всі співробітники пройшли обстеження в StimulTest. В результаті сформувалася група ризику з 5 осіб. Протягом наступних 2 днів усі працівники групи ризику пройшли перевірку на детекторі брехні. За результатами двох методик дослідження (Стимул Тест + поліграф) на 7-й день після отримання замовлення було виявлено співробітника, потенційно причетного до крадіжки грошей, що згодом було підтверджено об’єктивними даними (виявлено залишки готівки та покупки, здійснені на викрадені гроші).
1 фахівець – 137 підозрюваних – 12 днів – 1 злочин – 5 злочинців
На одному з оптових складів було викрадено сейф з грошима, що знаходився в кабінеті начальника. Під підозрою перебувають 137 працівників цього складу. В результаті дослідження в StimulTest була виявлена група ризику з 14 осіб. Згодом кожен із цих офіцерів пройшов вторинний огляд за допомогою тестів, розроблених індивідуально для кожного з підозрюваних. В результаті було виявлено 5 співробітників, які були визначені як такі, що мають максимальну ймовірність участі у злочині.
В результаті подальшого тестування на детекторі брехні 5 співробітників була підтверджена ймовірність їх причетності до крадіжки сейфа. В результаті розслідування викрадений сейф було знайдено, а частину викраденої суми, яку злочинці не встигли витратити, повернуто.
1 фахівець – 85 підозрюваних – 10 днів – 8 злочинів – 12 злочинців
Надійшов наказ від власника цукрового заводу, розташованого в одному з райцентрів, про встановлення працівників комбінату, які причетні до розкрадання 62 тонн цукру. Під підозрою перебували 85 осіб, які за 5 днів були дистанційно оглянуті фахівцем StimulTest під наглядом відповідальної особи на заводі. В результаті сформувалася група ризику з 12 осіб.
Потім фахівець приїхав на завод і опитав всіх співробітників з групи ризику, в результаті чого було виявлено ще 7 епізодів крадіжки цукру з заводу. Подальші слідчі дії об’єктивно підтвердили причетність 5 осіб до 7 крадіжок, що сталися раніше. Тести на детекторі брехні решти 7 співробітників групи ризику виявили потенційно причетних до крадіжки 62 тонн цукру.
Тепер порахуйте і порівняйте, скільком поліграфологам довелося працювати, як довго і за яку ціну виконувати роботу аналогічного обсягу і якості.